جستجوی پیشرفته   جستجوی وب
منو اصلی
صفحه اصلی > مركز طب پيشگيري و ارتقاء سلامت > آموزش سلامت > بیماریهای قلبی عروقی  
بیماریهای قلبی عروقی

بیماری عروق قلبی یا تغذیه کننده قلب چیست ؟

قلب انسان،عضله ای است كه درتمام دوران زندگی، هرگزفعالیتش متوقف نمی شود و برای این تلاش بدون وقفه، نیازبه اكسیژن دارد.اكسیژن ازطریق جریان خون سرخرگی حمل می شود و سرخرگهایی كه اكسیژن رابرای عضله ی قلب تامین میكنند،"عروق كرونر" نام  دارند. 
در بیماری انسداد عروق كرونر، سرخرگ های مذكور با تجمع رسوبات چربی مسدود شده و عضله ی قلب از وجود اكسیژن محروم می ماند كه شروع این روند از آغاز كودكی است. به تدریج با افزایش سن، رسوبات چربی جدار رگ هاي خونی بیشتر شده تا جایی كه ممكن است در داخل رگ های خونی برآمده شوند و رگ ها را مسدود كنند كه این روند در نهایت به كمخونی عضله ی قلب منجر می شود. درهمین حال هر چه انسداد رگ بیشتر باشد، عضله ی قلب، كمخون تر خواهد شد و در نتیجه مقدار اكسیژنی كه دریافت می كند، بسیار كاهش خواهد یافت. 
با انجام فعالیت بدنی، نیاز اندام ها و عضوهایی كه مشغول فعالیت هستند به اكسیژن افزایش می یابد. در این حال قلب بایستی عمل خود را طوری تنظیم كند كه بتواند اكسیژن مورد نیاز عضوهای فعال را فراهم سازد. اما اگر عروق كرونر مسدود شده باشند، به دلیل كاهش جریان خون به عضله ، مقدار اكسیژنی كه قلب دریافت می كند، كم خواهد شد؛ لذا قادر  به افزایش فعالیت خود در جهت رفع نیاز عضوها و اندام های محیطی نخواهد بود. در عین حال، كاهش جریان خون به عضله قلب ممكن است باعث احساس ناراحتی در قفسه سینه شود. (احساس درد، خواب رفتگی، فشار شدید روی قفسه سینه با تنگی نفس و درد در دست ها به هنگام فعالیت) و اگر انسداد عروق كرونر قابل توجه باشد، احتمال دارد حمله ی قلبی رخ دهد و قسمتی از عضله ی قلب نیز از بین برود. لازم به ذكر است كه رسوب چربی در سرخرگ ها احساس نمی شود و انسداد پیشرفته ی رگ ها، به بیماری منجر می شود. حتی گاهی اوقات در مراحل پیشرفته نیز علامتی ندارد و ناگهان فرد دچار یك حمله ی شدید قلبی می شود. 

 

با اصلاح چه عواملی میتوان احتمال بیماریهای عروق قلبی را کاهش داد؟
 
عوامل خطر متعددی وجود دارند كه فرد را در معرض خطر بیماری عروق كرونر قرار می دهند كه این عوامل به طور كلی به دو دسته تقسیم می شوند: 

1-  عواملی كه می توان آنها را تغییر داد و اصلاح كرد: 

  *   سطح بالای چربی خون ( كلسترول بالا، LDL- كلسترول بالا، تری گلیسیرید بالا) 
 *   فشار خون بالا 
*
  مصرف دخانیات 
*
  دیابت 
*
  تغذیه نامناسب ( مصرف بیش از حد چربی های اشباع و نمك، مصرف کم سبزیجات و میوه ) 
 *   اضافه وزن و چاقی 
*
  كم بودن  تحرك و فعالیت بدنی
 
2-  عواملی كه قابل تغییر یا اصلاح نیستند: 
*
عوامل ‍ژنتيكي: سابقه بیماری عروق كرونر در افراد نزدیك خانواده (پدر، مادر، برادر و خواهر) .
*
سن بالا:  با افزایش سن، احتمال ابتلا به بیماری عروق كرونر نیز زیاد می شود. 
*
هورمون های زنانه: نقش حفاظتی در مقابل بیماری عروق كرونر دارند. حداقل تا زمانی كه زن ها به یائسگی برسند، مردها بیشتر از زن ها در معرض خطر بیماری عروق كرونر هستند. 
اگر چه این عوامل خطر قابل اصلاح نیستند، اما تلاش در جهت كاهش و اصلاح عوامل خطر گروه یك می تواند از پیشرفت بیماری عروق كرونر در افراد گروه دوم نیز كم كند.

آدرس


آدرس: همدان، بلوار شهید فهمیده، مرکز آموزشی درمانی فوق تخصصی قلب و عروق فرشچیان

تلفن: 49- 38381740 - 081               نمابر: 38381686                ایمیل:hcvc@umsha.ac.ir

کدپستی : 6517839131

شعار سال 1399: « جهش تولید »

تمامی حقوق سایت متعلق به مرکز آموزشی درمانی فوق تخصصی قلب و عروق فرشچیان می باشد.