جستجوی پیشرفته   جستجوی وب
منو اصلی
صفحه اصلی > مركز اطلاع رساني دارو و سموم > خبرنامه > 8 
8

خبرنامه شماره 8:

آشنایی با خصوصیات داروی بیزوپرولول

 

 

مقدمه:

بیزوپرولول دارویی با اثرات آنتاگونیستی بر روی گیرنده های بتا-1 آدرنرژیک می باشد. این دارو در مقایسه با سایر بتا بلاکرها بر گیرنده های بتا 1 انتخابی عمل کرده و همچنین نیمه عمر نسبتا طولانی دارد و می­تواند روزانه یکبار مصرف شود. با توجه به اثر انتخابی آنتاگونیزه کننده بر گیرنده های بتا 1، در بیماران مبتلا به آسم و COPD و بیماران با بیماری­های شریانهای محیطی، نسبت به بتا بلاکرهای غیراختصاصی مانند پروپرانولول و تیمولول انتخاب مناسب تری می­باشد. هرچند اثرات انتخابی آن بر گیرنده­های بتا1، با افزایش دوز کاهش می­یابد. از طرف دیگر داروهای آنتاگونیست غیرانتخابی بتا1 در بیماران دیابتی تحت درمان با انسولین، نه تنها بهبود از شرایط هایپوگلایسمی را دشوارتر می­کنند حتی باعث ماسکه شدن علایم هشدار دهنده هایپوگلایسمی نیز می­شوند. بنابراین در بیماران دیابتی در صورت نیاز به استفاده از بتا بلاکرها، داروهای بتابلاکر با اثر انتخابی بر گیرنده­های بتا 1 همچون بیزوپرولول، در این موارد انتخاب مناسبتری می­باشد.

موارد مصرف:

1- مورد مصرف اصلی بیزوپرولول در درمان نارسایی قلبی سیستولیک (LVEF<40%) می­باشد. باتوجه به این که در این بیماران با افزایش ترشح نابجای کاتکول آمین­ها مواجه هستیم که در دراز مدت می­تواند موجب آسیب به بافت قلب و تشدید علایم بیماران شود، استفاده از برخی بتابلاکرها می­تواند در این بیماران با کاهش اثرات کاتکول آمین­ها برروی بافت ماهیچه ای قلب،کاهش تعداد ضربان،کاهش مقاومت عروقی، بهبود عرضه و تقاضا انرژی در بافت قلب و نیز اثرات آنتی آریتمی در این بیماران کمک کننده باشد.

معمولا در بیماران با نارسایی قلبی سیستولیک از بیزوپرولول، متوپرولول با ملح سوکسینات طولانی اثر و کارودیلول استفاده می­شود. شروع درمان با داروهای فوق درصورتی است که بیمار احتباس مایع نداشته باشد یا احتباس مایع به صورت حداقال باشد و نیز بیمار نیازی به درمان با داروهای اینوتروپیک مثبت وریدی نداشته باشد. معمولا تجویز بتابلاکر ها در بیمارانی شروع می­شود که وضعیت نارسایی قلبی آنها با داروهای دیورتیک و ACEI کنترل شده ونسبتا پایدار باشد. مطالعات حاکی از آن است که مصرف این 3 بتا بلاکر علاوه بر بهبود کنترل علایم باعث کاهش مرگ و میر نیز می­شود.چنین اثری با مصرف سایر بتا بلاکرها مشاهده نشده است.

داروهای بتابلاکر مورد استفاده در درمان نارسایی قلبی لازم است در شروع درمان با دوز کم  شروع شده و معمولا هر 2-3 هفته یک بار باتوجه به تحمل بیمار و کنترل علایم بیمار افزایش می­یابد. در هنگام شروع مصرف و افزایش دوز، وزن بیمار باید روزانه مانیتور شود تا درصورت افزایش وزن به میزان 1-1.5 کیلوگرم که نشان دهنده احتباس مایع است، دوز دیورتیک افزایش یافته و یا در صورت عدم کنترل احتباس مایع، دوز بتابلاکر کاهش یافته یا این داروها موقتا قطع شوند و پس از کنترل علایم مجددا دارو با دوز کمتر شروع شود. در صورت تحمل بیمار و عدم بدتر شدن علایم لازم است دوز بیزوپرولول تا ماکزیمم دوز که 10 میلی­گرم روزانه افزایش یابد. در بیمارانی که نتوانند ماکزیمم دوز توصیه شده را تحمل کنند دوز دارو نا ماکزیمم دوز فابل تحمل افزایش می­یابد. این داروهای بتابلاکر در بیماران با نارسایی قلبی سیستولیک لازم است طولانی مدت استفاده شوند چراکه علاوه بر کنترل علایم، در جلوگیری از پیشرفت بیماری و کاهش مرگ و میر این بیماران نیز موثر است.

2- استفاده در درمان فشارخون بالا:

بیزوپرولول با دوز 2.5  -5 میلی گرم روزانه شروع شده و بر اساس نیاز بیمار دوز دارو افزایش می­یابد.دوزهای بالاتر از 20میلی گرم در روز نباید استفاده شود. لازم به ذکر است که دردرمان فشارخون بالا، بیزوپرولول و بتابلاکرهای دیگر انتخاب اول درمانی نیستند و معمولا در بیماران با بیماری­های همزمان دیگر مانند بیماری های ایسکمیک عروق کرونر و نارسایی قلبی همزمان این داروها می­توانند برای کنترل فشار خون نیز استفاده شوند.

3- استفاده در درمان فیبریلاسیون دهلیزی: با دوز روزانه 2.5-5 میلی­گرم استفاده می­شود.

4- استفاده در درمان آریتمی های بطنی: با دوز روزانه 2.5-10 میلی­گرم استفاده می­شود.

دوز دارو در نارسایی کلیه:

-در GFR>40ml/min نیاز به تعدیل دوز ندارد.

-در بیماران،GFR<40ml/min با دوز 1.25-2.5 میلی گرم روزانه شروع شده و به تدریج و با احتیاط افزایش داده می­شود.

دوز دارو در نارسایی کبدی:

در بیماران با نارسایی کبدی شدید، با دوز 1.25-2.5 میلی­گرم روزانه شروع شده و به تدریج و با احتیاط افزایش می­یابد.

مصرف دارو نسبت به زمان صرف غذا:

غذا تاثیری در جذب بیزوپرولول ندارد. این دارو می­تواند به همراه غذا یا بدون غذا مصرف شود.

اشکال دارویی:

این دارو با نام­های تجاری CONCOR، Bisofar  و BISOTA  بصورت قرصهای 2.5،5 و10 میلی­گرم در بازار موجود می­باشد.

 

 

 

آدرس


آدرس: همدان، بلوار شهید فهمیده، مرکز آموزشی درمانی فوق تخصصی قلب و عروق فرشچیان

تلفن: 49- 38381740 - 081               نمابر: 38381686                ایمیل:hcvc@umsha.ac.ir

کدپستی : 6517839131

شعار سال 1399: « جهش تولید »

تمامی حقوق سایت متعلق به مرکز آموزشی درمانی فوق تخصصی قلب و عروق فرشچیان می باشد.